Aktualności | Tańce, śpiewy, tajemnice… Zbliża się Noc Muzeów!

Tańce, śpiewy, tajemnice… Zbliża się Noc Muzeów!

Fot. materiały organizatora

Tańce, śpiewy, tajemnice… Zbliża się Noc Muzeów!

Opublikowane: 17.05.2024 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Muzyka na żywo i nauka tańców góralskich, warsztaty, kreatywne zabawy, a do tego mnóstwo ciekawych zbiorów i oprowadzanie po wystawach – przed nami Noc Muzeów 2024! Wydarzenie odbędzie się już w sobotę, 18 maja. Muzeum w Gliwicach zaprasza od godz. 17.00. Wstęp bezpłatny.

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w naszym mieście pod hasłem „Tańce śpiewy, tajemnice”, a atrakcje zaplanowano we wszystkich oddziałach gliwickiego Muzeum: w Willi Caro, Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, Radiostacji Gliwice, Oddziale Odlewnictwa Artystycznego i Zamku Piastowskim. Będzie w czym wybierać!

W Gliwicach Noc Muzeów to doskonała okazja, by przyjrzeć się między innymi wystawie „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”. W Willi Caro, gdzie prezentowana jest ekspozycja, będzie też można wziąć udział w zaplanowanych zabawach i warsztatach. 

Przy dźwiękach góralskiej kapeli zaczerpniemy z tego samego źródła żywej, wolnej od stylizacji tradycji, z którego czerpała Stryjeńska. Razem z Zespołem Regionalnym „Ziemia Suska” z Suchej Beskidzkiej nauczymy się tańczyć tańce górali spod Babiej Góry. Wspólnie z twórcami ludowymi z Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie ozdobimy ręcznie wykonane drewniane ptaszki, a także pobawimy się pochodzącymi stamtąd: karuzelką z klepokami, wozem drabiniastym, kołyską i drewnianym konikiem. Wcielając się na chwilę w rolę przedwojennych designerów z Warsztatów Krakowskich, gdzie działała Stryjeńska, wykonamy bajkowe stworki z osikowych wiórków i lalki z gałganków. Będziemy też ozdabiać talerze, inspirując się jej teką „Tańców polskich” – zachęcają muzealnicy.

Co zaplanowano w innych oddziałach? W Zamku Piastowskim będzie można nie tylko zobaczyć wystawę czasową „Georgious. Nieznana historia świątyni i siedliska dworskiego w Czechowicach”, ale też wziąć udział w warsztatach „Fantastyczne zwierzęta”, które przybliżą uczestnikom średniowieczne wyobrażenia świata zwierzęcego. W Domu Żydów Pamięci Górnośląskich czekać będą oprowadzania po wystawach – stałej i czasowej „Zielony Pamiętnik. Matka, córki i przyjaciółki”. Dla dzieci przygotowano między innymi grę „Miasteczko Malki”, podczas której najmłodsi poznają zwyczaje i tradycje żydowskie.

Z kolei w gliwickiej Radiostacji historyk Zbigniew Gołasz oprowadzi uczestników po wnętrzach wieży i przybliży związane z nią wydarzenia, a pod obiektem – wspólnie z gliwickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – będzie można podziwiać nocne niebo. Atrakcji nie zabraknie też w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, gdzie zaplanowano otwarte warsztaty malowania gipsowych replik zabytków – plakiet ze scenami z baśni, warsztaty tworzenia biżuterii, a także oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji „Słusznie słyną dziś Gliwice…”.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest bezpłatny. 
Uwaga! Uczestnictwo w wybranych warsztatach wymaga zapisów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA]. (Muzeum/bb)

Plakat z harmonogramem