Aktualności | Weekend w Muzeum

Weekend w Muzeum

Weekend w Muzeum

Opublikowane: 09.01.2013 / Sekcja: Miasto  Nauka  Kultura 

Muzeum w Gliwicach zaprasza na pierwsze w nowym roku spotkanie z cyklu „Spory z historią”.

Od niewoli rosyjskiej i zsyłek na Syberię, przez służbę w armii austriackiej, aż po daleki Meksyk – o tym, gdzie trafili i co działo się z uczestnikami powstania styczniowego po jego upadku opowie w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) dr Michał Baczkowski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład rozpocznie się 12 stycznia o godz. 16.00. Wstęp wolny.
Natomiast 13 stycznia szykuje się spotkanie pod hasłem „Gliwice na ich drodze”. To nowy cykl wykładów w ramach „ARTEfaktów”, który będzie łączył dwa wątki – wielką architekturę i nasze miasto. – Od stycznia do czerwca poznamy Gliwice przez pryzmat twórczości światowej sławy architektów, których realizacje można odnaleźć nad Kłodnicą. Zaproszeni prelegenci przywołają takie postaci, jak: Erich Mendelsohn, Max Fleisher, Tadeusz Teodorowicz-Todorowski czy Kazimierz Wejchert. Treści zaprezentowane podczas wykładów złożą się na albumową publikację. Pomysłodawczynią, autorką koncepcji projektu i redaktorem publikacji jest dr inż. arch. Magdalena Żmudzińska- Nowak, adiunkt w Katedrze Historii i Teorii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach – informują muzealnicy. Inaugurujący cykl wykład przybliży postać pierwszego radcy budowlanego Gliwic – Adalberta Kelma. Wygłosi go mgr inż. arch. Bogusław Małusecki, kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Gliwicach. Początek – godz. 16.00 Wstęp jest wolny.
Na najbliższy weekend gliwickie Muzeum przygotowało atrakcje nie tylko dla miłośników historii. 12 i 13 grudnia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37) odbędą się warsztaty plastyczne. Jako, że karnawał już trwa, uczestnicy zajęć przygotują nieodłączny atrybut zabaw, balów i korowodów – maski. – Gipsowe odlewy, brokat, cekiny i mieniące się farby to składniki, które w połączeniu z naszą wyobraźnią mogą dać efekt równie spektakularny, jak karnawałowe fajerwerki – zachęcają organizatorzy. Początek zajęć – godz. 11.00. Udział w warsztatach jest bezpłatny (liczba miejsc ograniczona). (bom)