Aktualności | Weekend w Muzeum

Weekend w Muzeum

Weekend w Muzeum

Opublikowane: 05.12.2013 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Miłośników kultury współczesnej Muzeum zaprasza do Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a) na kolejny wykład z cyklu „Czytanie ze zrozumieniem”. Spotkanie zatytułowane „Estetyka kampu i praktyki kultury popularnej” rozpocznie się 7 grudnia o godzinie 18.00.

– Co wspólnego ze sobą mają lampy Tiffany, „Jezioro łabędzie”, komiksy o Flashu Gordonie czy damskie ubiory z lat dwudziestych – boa z piór, suknie z frędzlami i koralikami? Wszystkie one należą do kanonu kampu. Czym jest kamp? To typ wrażliwości, która zachwyca się tym, co beztreściowe, to widzenie świata jako zjawiska estetycznego, jednak nie w kategoriach piękna, tylko sztuczności i stylizacji. O rzeczach tak złych, że aż zabawnych, o zwycięstwie stylu nad treścią, ironii nad powagą i wpływie estetyk „odmiennych” na rozwój szeroko pojętej sztuki popularnej mówić będzie dr Anna Malinowska z Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego – zapowiadają organizatorzy. Wstęp wolny.
Najbliższy weekend to także ostatnia okazja, aby zobaczyć ekspozycję „Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii”, a przy okazji otrzymać od Muzeum w Gliwicach niezwykłą pamiątkę. Pierwsze 100 osób, które 8 grudnia odwiedzą Willę Caro, kupią bilet wstępu i będą miały przy sobie piątkowe wydanie „Gazety Wyborczej”, dostaną bogato ilustrowany album poświęcony gliwickiemu odkrywcy, podróżnikowi, naturaliście i szaleńcowi. Autorem publikacji jest australijski badacz Thomas A. Darragh z Muzeum Wiktorii w Melbourne. W książce znajduje się najpełniejsza – jak dotąd – biografia Blandowskiego oraz piękne ilustracje – szkice jego autorstwa, wykonane podczas wypraw w głąb australijskich pustkowi, ryciny oraz zdjęcia eksponatów prezentowanych na wystawie. Publikacja zawiera również wybrane obrazy z albumu „Australia w 142 fotografiach”, który Blandowski wydał własnym sumptem po powrocie z piątego kontynentu. Do dziś zachowały się tylko dwa jego egzemplarze. Jeden z nich – należący do Museum für Naturkunde i Staasbibliothek w Berlinie – prezentowany jest na gliwickiej wystawie.