Aktualności | Od deski do deski

Od deski do deski

Od deski do deski

Opublikowane: 11.09.2012 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

15 i 16 września odbędą się X Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Jubileuszowa edycja przedsięwzięcia, którą organizuje Muzeum w Gliwicach, poprowadzi nas szlakiem drewnianych kościołów ziemi gliwickiej.


W ciągu dwóch dni będzie można zwiedzić wraz z przewodnikami okoliczne drewniane świątynie, poznać ich historię, technikę budowy i zdobnictwa. Gliwiccy muzealnicy przygotowali trzy trasy wycieczek, na których znalazło się 13 zabytkowych obiektów. Trasa I obejmuje kościółki w Ostropie, Smolnicy, Żernicy i Wilczy, trasa II – w Sierakowicach, Rachowicach, Bojszowie, Rudzińcu i Poniszowicach, a trasa III – w Zacharzowicach, Sierotach, Księżym Lesie i Szałszy. Zwiedzających do wybranych miejsc dowiozą autokary. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisy. W wyznaczonych porach świątynie będzie można odwiedzić także indywidualnie.
Oprócz tego będzie możliwość zwiedzania drewnianego kościółka przy ul. Kozielskiej w Gliwicach. Na wszystkich chętnych przewodnik będzie czekać w sobotę, 15 września, o godzinie 12.00, a w niedzielę – o 16.00.
Zwiedzanie świątyń to dopiero początek zaplanowanych atrakcji! W programie X GDDK znalazły się również wykłady, wystawy i spotkania związane z „drewnianym sacrum”. W Zamku Piastowskim po raz pierwszy zostaną zaprezentowane archiwalne zdjęcia – z pierwszej połowy XX w. i powojenne – kościółków drewnianych ziemi gliwickiej ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Zobaczymy tam również ekspozycję „Małe sacrum”, na której znalazły się przedmioty związane z religijnością indywidualną: medaliki, obrazki religijne, pamiątki chrztu, modlitewniki i różańce. W Willi Caro muzealnicy przygotowują zaś wystawę „Piórkiem i pędzlem” z obrazami i rysunkami śląskich kościółków, autorstwa m.in. Hansa Sattlera i Ireny Nowakowskiej-Acedańskiej. Organizowane będą również projekcje reportaży Jerzego Kołodziejczyka „Najpiękniejsze kościółki drewniane Górnego Śląska”.
Reportaże będą świetnym uzupełnieniem wykładów, których będzie można wysłuchać podczas GDDK w Willi Caro – opowiada Bożena Kubit z Działu Etnografii Muzeum, autorka scenariusza tegorocznej edycji imprezy. – W sobotę będzie mowa o najstarszych kościołach Górnego Śląska – dowiemy się na czym polega unikalność drewnianych śląskich świątyń na tle innych tego typu budowli w Europie i w Polsce. W niedzielę zapoznamy się z kolei z tajnikami rzadkich malowideł zdobiących podgliwickie kościółki i problemami związanymi z ich konserwacją. Wszystko to podczas wykładu „Barokowe polichromie w kościołach dawnego archiprezbiteriatu gliwickiego”.
W bogatym programie GDDK nie zabraknie również specjalnych pokazów w ogrodzie Willi Caro. Mistrz ciesielstwa pokaże sposoby łączenia drewnianych bali w ścianach za pomocą różnych nacięć oraz metodę krycia dachu gontami. Towarzyszyć mu będą rzeźbiarze-amatorzy, tworzący drewniane postaci świętych. Zaplanowano również kiermasz twórczości ludowej.
X GDDK zwieńczy koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Perfugium, który odbędzie się w kościele pw. Wszystkich Świętych. Imprezy zaplanowane na trzeci weekend września poprzedzi plenerowa wystawa fotografii pt. „Od deski do deski – czyli szlakiem drewnianych kościółków ziemi gliwickiej”, która będzie prezentowana na gliwickim Rynku od 10 września. Szczegółowy program GDDK można znaleźć na stronie www.muzeum.gliwice.pl. (bom)