Aktualności | Wehikuł czasu i wyobraźni

Wehikuł czasu i wyobraźni

Wehikuł czasu i wyobraźni

Opublikowane: 16.05.2013 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

18 maja podczas Nocy Muzeów gliwickie Muzeum zabierze nas w niezapomnianą podróż wehikułem czasu i wyobraźni. W ogrodzie Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) szykuje się biwak w klimacie epoki napoleońskiej.

Będzie chorągiew z pocztem, fizylierzy, grenadierzy, woltyżerowie, dobosze, czyli Pułk 4. Piechoty Xięstwa Warszawskiego wraz z 3-funtową armatą i czterema kanonierami artylerii. Nie zabraknie pokazów musztry, obsługi armaty i poboru rekruta. Tuż obok – nie tylko na najmłodszych – czekać będą gry i zabawy rodem z PRL – bierki, klasy, pchełki, kapsle i skakanie w gumę. – Tych, którzy z nostalgią myślą o minionym ustroju zaprosimy do gry w „Kolejkę” z kuratorami wystawy „Marzenia (z) betonu” – Bogusławem Traczem i Robertem Ciupą, a także na warsztaty, podczas których lniane torby ozdobimy wzorami z ikonami PRL takimi, jak: syfon, temperówka na żyletkę czy maluch. Dodatkowo o dobry nastrój wszystkich zatroszczy się Rafał Soliński z Kabaretu Noł Nejm – zapowiadają muzealnicy. – Natomiast wieczorem Teatr SAFO przeniesie nas w świat baśni i legend – na tę jedną noc w ścianach Willi Caro zamieszkają wilki, a godzinę przed północą Muzeum zawładnie Sinobrody – dodają.
W Czytelni Sztuki, wraz z pierwszą w historii wystawą zdjęć Wilhelma von Blandowskiego, dominować będzie XIX-wieczna fotografia, o której porozmawiają Wojciech Nowicki (kurator ekspozycji) i Grzegorz Krawczyk (dyrektor Muzeum). Poznamy historię niespokojnego życia Wilhelma von Blandowskiego, urodzonego w Gliwicach górnika, przyrodnika, poszukiwacza złota, eksploratora Australii i fotografa.
Odwiedzający Zamek Piastowski (ul. Pod Murami 2) poznają oryginalne przepisy wprost ze średniowiecznej kuchni, obejrzą ówczesne naczynia i posłuchają prelekcji Joanna Puchalik, historyk Muzeum w Gliwicach o przygotowaniach do średniowiecznego ślubu i wesela. Podróż do wieków średnich dopełni wątek związany z orężem i walką. Tym razem mowa będzie o zapomnianych mistrzach średniowiecznej szermierki. Jednym z najbardziej znanych, wpływowych i tajemniczych średniowiecznych nauczycieli fechtunku był niemiecki mistrz walk Johannes Liechtenauer. Opowie o nim Radosław Zdaniewicz, archeolog Muzeum w Gliwicach.
W Radiostacji Gliwice (ul. Tarnogórska 129) będzie można zobaczyć urokliwe radioodbiorniki z czasów złotej epoki radia, wynalazki, które umożliwiły rejestrację dźwięku, pierwsze reporterskie mikrofony, a także usłyszeć niezwykłe radiowe historie.
Zwiedzający Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37) otrzymają gipsową replikę medalu z wizerunkiem pomnika księcia Poniatowskiego dłuta Bertela Thordvaldsena. – Przygotowaliśmy dla nich również warsztaty z gipsowymi replikami XIX-wiecznych żeliwnych medalionów z kolekcji naszego Muzeum – zachęcają pracownicy jednostki.
Początek imprez – godz. 17.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (liczba miejsc ograniczona). W przypadku warsztatów „Torba z ikoną PRL” oraz gry w „Kolejkę” obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32/335-44-03. Harmonogram imprez na www.muzeum.gliwice.pl. (bom)