Opera barokowa powraca do Gliwic!

Dodano: 07.06.2021 / Sekcja:
mężczyzna w teatrze, elgancko ubrany, w okularach, między kolumnami na balkonie Max Emanuel Cenčić (fot. Ł. Rajchert)

W ruinach teatru Victoria już 26 czerwca melomani wezmą udział w wyjątkowym koncercie. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej „All’improvviso” przygotowano operę „Cajo Fabricio” Johanna Adolfa Hassego. W roli tytułowej wystąpi znakomity kontratenor Max Emanuel Cenčić. Miasto Gliwice zaprasza!

Na scenie w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) zagra doskonale znana gliwickiej publiczności {oh!} Orkiestra Historyczna pod artystycznym kierownictwem koncertmistrzyni Martyna Pastuszki. W „Cajo Fabricio” weźmie udział kilkoro solistów, w tym słynny chorwacki śpiewak Max Emanuel Cenčić. Jako kontratenor mezzosopranowy specjalizuje się w muzyce barokowej. Dał się poznać melomanom z najlepszej wokalnej strony podczas jednej z poprzednich edycji festiwalu All'improvviso – jego występ w operze w „Gismondo Re di Polonia” został przyjęty bardzo entuzjastycznie. Obok  Cenčića wystąpią inni uznani śpiewacy operowi: Nian Wang, Emmanuelle de Negri, Suzanne Jerosme, Bruno de Sá, Nicholas Tamagna oraz Benjamin Hulett.

{oh!} Orkiestra Historyczna po raz kolejny sięga do twórczości Johanna Adolfa Hassego, jednego z najważniejszych kompozytorów niemieckich swojej epoki. „Cajo Fabricio” na gliwickiej scenie będzie miał swoją premierę, później opery wysłucha publiczność austriacka.

Czerwcowe wydarzenie będzie już piątą wspólną premierą realizowaną w Gliwicach, a także kolejną realizowaną w bezpośredniej współpracy z jedną z najsłynniejszych scen operowych na świecie – wiedeńskim Theater an der Wien, gdzie „Cajo Fabricio” zabrzmi dwa dni po gliwickiej premierze – mówi Paweł Ciepliński z Towarzystwa Kulturalnego Fuga, które organizuje festiwal All'improvviso.

Opera „Cajo Fabricio” rozpocznie się o godz. 18.00 w sobotę 26 czerwca. Bilety na premierę w ramach festiwalu All’improvviso można nabyć w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz w serwisie internetowym ticketportal.pl. Organizację wydarzenia wspiera finansowo Miasto Gliwice.