Pięć muzycznych wieczorów w parku Chopina

Dodano: 02.08.2019 / Sekcja: / pdf
Jazz Band Młynarski–Masecki Jazz Band Młynarski–Masecki (fot. K. Laksa)

3 sierpnia Jazz Band Młynarski–Masecki rozpocznie cykl koncertowy w parku Chopina. Podczas Parkowego Lata publiczność weźmie udział w czterech koncertach i jednym spektaklu muzycznym. Będzie bardzo różnorodnie – od jazzu po poezję śpiewaną. Miasto Gliwice zaprasza!

W każdą sierpniową sobotę o godz. 19.30 w parku Chopina będzie rozpoczynać się koncert albo spektakl w ramach Parkowego Lata. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zaplanowano aż pięć ciekawych propozycji. Każdy znajdzie coś dla siebie – posłuchamy jazzu, piosenki kabaretowej, uczcimy także 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Na początek, 3 sierpnia, Jazz Band Młynarski–Masecki zabierze słuchaczy w sentymentalną podróż do lat przedwojennych. Do czasów, kiedy Henryk Wars czy Jerzy Petersburski, zasłuchani w  utwory ze Stanów Zjednoczonych, tworzyli ponadczasowe kompozycje na potrzeby teatrów, rewii czy kabaretów. Rok 1939 położył kres tej złotej erze polskiego jazzu, ale świetny pianista Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski przywrócą do życia tradycyjną orkiestrę jazzową. Będzie to muzyka i do tańca, i do wzruszeń.

10 sierpnia spotkamy się z utworami niezapomnianego Kabaretu Starszych Panów. Autorski kabaret Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego bawił i dostarczał rozrywki na najwyższym poziomie kilku pokoleniom Polaków. Chwytliwe melodie i błyskotliwe teksty na stałe weszły do kanonu polskiej piosenki. „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Wesołe jest życie staruszka”, „Addio, pomidory!” czy „Bo we mnie jest sex” to ponadczasowe hity, które nuci niejeden z nas. W parku Chopina po repertuar Kabaretu Starszych Panów sięgnie Artur Gotz, wokalista i aktor filmowy i teatralny.

Izabela Szafrańska, wokalistka znana z telewizyjnych talent shows, wystąpi 17 sierpnia. W koncercie „Piosenki mi najbliższe” nie zabraknie utworów z kręgu poezji śpiewanej. Zabrzmią utwory Marka Grechuty, Jacka Kaczmarskiego czy Bułata Okudżawy.

24 sierpnia publiczność Parkowego Lata zobaczy spektakl w wykonaniu świetnych aktorów krakowskiego teatru im. J. Słowackiego. „Minia-tour. Muzyczne biuro podróży” to 80 minut, w trakcie których zabrzmią piosenki z różnych stron świata. Kraków, Paryż, Berlin, a potem Włochy czy Ameryka – mieszanka niezapomnianych melodii w bardzo zgrabnej muzycznej opowieści teatralnej.

Ostatni koncert zaplanowano na 31 sierpnia. Zespół Historyczno-Patriotyczny Forteca gra muzykę rockową nawiązującą do historii Polski. W koncercie „Których nam nikt nie wynagrodzi” słychać będzie inspirację poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego i innych twórców z okresu II wojny światowej. (mm)

Artur Gotz
Artur Gotz (fot. W. Jachyra)
„Minia-tour. Muzyczne biuro podróży”, reż. H. Jarczyk
„Minia-tour. Muzyczne biuro podróży”, reż. H. Jarczyk (fot. materiały promocyjne)
Forteca
Forteca (fot. materiały promocyjne)
Artur Gotz Artur Gotz (fot. W. Jachyra)
„Minia-tour. Muzyczne biuro podróży”, reż. H. Jarczyk „Minia-tour. Muzyczne biuro podróży”, reż. H. Jarczyk (fot. materiały promocyjne)
Forteca Forteca (fot. materiały promocyjne)