Aktualności | Niedziela z Baczyńskim

Niedziela z Baczyńskim

Niedziela z Baczyńskim

Opublikowane: 05.04.2013 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na LXXIX Specjalny Krakowski Salon Poezji. 7 kwietnia w siedzibie Sceny BAJKA – Kina AMOK (ul. Dolnych Wałów 3) królować będzie poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Najwięksi polscy poeci to nie tylko duch epoki romantyzmu, reprezentowany przez Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. Wiek XX również przyniósł nam twórców, z których zawsze będziemy dumni. Jednym z nich jest reprezentant tzw. „pokolenia Kolumbów” – Krzysztof Kamil Baczyński. Ten młody poeta całym swoim życiem oraz twórczością wyrażał konsekwencję poszukiwania wartości stanowiących fundament człowieczeństwa, za które warto umierać. Zabierał głos nie tylko w imieniu swoim, ale całej generacji. Dziś jego wiersze poruszające tematykę namysłu nad młodością, oniryczne wizje arkadyjskich krain czy katastroficzne opowieści o upadku człowieka okazują się wciąż aktualne. Poeta ten inspiruje kolejne pokolenia, stając się wzorem i kierunkowskazem – opowiadają organizatorzy Salonu.
W niedzielne popołudnie wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czytać będą Barbara Lubos-Święs i Artur Święs z Teatru Śląskiego w Katowicach. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szczotka z GTM. Początek – godz. 15.00.
Specjalna odsłona Krakowskiego Salonu Poezji w Gliwicach wiąże się z premierą biograficzno-poetyckiego filmu Kordiana Piwowarskiego „Baczyński”. Film, który od kwietnia gości w repertuarze AMOKU, to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć, a także o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. 7 kwietnia projekcja w kinie przy ul. Dolnych Wałów 3 rozpocznie się o godzinie 16.00.
Uzupełnieniem poetycko-filmowych spotkań z autorem „Sur le pont d’Avignon” będzie prezentacja krótkometrażowego filmu „Warszawa 1935”. To obraz realizowany od niemal czterech lat przez studio efektów specjalnych Newborn, który po raz pierwszy pokazuje stolicę Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego. – Film przeniesie nas na ulice miasta, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę przedwojennej Warszawy. Merytoryczną podstawą dla rekonstrukcji cyfrowej były fotografie dostępne między innymi w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy – przekonują pomysłodawcy przedsięwzięcia. Początek pokazu – godz. 17.15. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach www.teatr.gliwice.pl i www.amok.gliwice.pl. (bom)