Aktualności | #TakiByłRok. Pomoc Ukrainie

#TakiByłRok. Pomoc Ukrainie

fot. AIUT

#TakiByłRok. Pomoc Ukrainie

Opublikowane: 30.12.2022 / Sekcja: Miasto 

Podsumowanie roku 2022 w Gliwicach  (część 4).

Szanowni Państwo!

Za nami bez wątpienia rok wielkich wyzwań. Jeszcze nie wygasła pandemia, a już w lutym, tuż za naszą wschodnią granicą, rozpoczął się potężny konflikt zbrojny. Dzięki wspaniałej współpracy mieszkańców, wolontariuszy i gliwickich przedsiębiorców udało nam się organizować pomoc dla licznie przybywających uchodźców z Ukrainy oraz przygotować dla nich kilka tysięcy miejsc stałego pobytu.

Jednocześnie w tym roku pogłębiał się kryzys gospodarczy, energetyczny i finansowy, galopowała inflacja. Poradziliśmy sobie w tych trudnych warunkach dzięki prowadzonej od lat odpowiedzialnej polityce rozwoju gospodarczego, opartej na współpracy z biznesem i gliwickimi przedsiębiorstwami.

Chcemy ambitnie kontynuować plany rozwoju naszego miasta. W grudniu oddaliśmy do użytkowania Centrum Przesiadkowe, jedną z największych i najistotniejszych inwestycji w ostatnich latach w Gliwicach. Systematycznie rozbudowujemy i modernizujemy układ drogowy, kontynuujemy inwestycje w oświacie i program gliwickiego budownictwa mieszkaniowego. Przy udziale ekspertów z różnych dziedzin, ale przede wszystkim gliwiczan, stworzyliśmy i uchwaliliśmy Strategię Rozwoju Miasta „Gliwice 2040”. Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję za tę współpracę i zachęcam do dalszej!

W nowym roku życzę przede wszystkim spokoju i optymizmu. Niech to będzie dobry czas dla nas wszystkich!

Adam Neumann   
Prezydent Gliwic

Mówią liczby

•    Już ponad 7,1 tys. numerów PESEL wydano w Gliwicach uchodźcom.
•    Ponad 5,2 tys. obywateli Ukrainy, w tym 3,5 tys. kobiet,  znalazło pracę dzięki działaniom PUP Gliwice i jego punktu konsultacyjno-informacyjnego.
•    357 dzieci z Ukrainy zostało przyjętych do gliwickich przedszkoli.
•    1154 uczniów z Ukrainy uczęszcza do gliwickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
•    2 specjalne punkty konsultacyjno-edukacyjne uruchomiono w SP nr 6 (ul. Jasnogórska) i ZSP nr 12 (ul. Lipowa).
•    Blisko 10 tys. osób skorzystało z pomocy Miejskiego Punktu Pomocy Ukrainie, zapewniającego uchodźcom wsparcie wolontariuszy z Centrum Inicjatyw Społecznych oraz pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej.

Solidarni z Ukrainą

Powołano zespół zadaniowy ds. uchodźców z Ukrainy, który odpowiadał za działania z zakresu pomocy medycznej, pomocy i opieki społecznej, pomocy prawnej, psychologicznej i tłumaczeń na język ukraiński. Zajęto się też pomocą w zorganizowaniu bazy noclegowej, transportu i środków rzeczowych, edukacji ukraińskich dzieci i ich dostępu do przedszkoli i szkół, pieczy zastępczej oraz zatrudnienia dorosłych na terenie Gliwic.

Gliwicka Baza Wsparcia

Poprzez formularz zgłoszeń do GBW na portalu partycypacyjnym decydujMYrazem.gliwice.pl zebrano prawie 500 ofert pomocy mieszkańców. Przekazano je organizacjom i instytucjom bezpośrednio wspierającym uchodźców. Wsparcie trafiło precyzyjnie do osób, które go potrzebowały.

Noclegownie

Uruchomiono 8 miejskich punktów noclegowych – przy ul. Jasnej 31B na Trynku, w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek” i w Internacie ZSTI na Zatorzu, w Domu Pomocy Społecznej „Nasz Dom” na Sikorniku, w hostelach Leśny (Kopernika) i Malinowski City (Łabędy), przy ul. Zygmunta Starego (Śródmieście) i w Ośrodku Interwencji Kryzysowej (Sośnica). Dla uchodźców udostępniono też akademiki Politechniki Śląskiej.

Miejska Zbiórka Darów

W dwumiesięczną działalność punktu zbierania darów w Arenie Gliwice zaangażowało się wiele osób i instytucji, dzięki którym przybyli do Gliwic i miejscowości w powiecie gliwickim Ukraińcy otrzymywali niezbędną pomoc. Sprawne przekazywanie darów obywatelom Ukrainy organizowało Stowarzyszenie GTW. Przygotowano ponad 5,8 tys. paczek, które zabezpieczyły potrzeby ponad 17 tys. osób.

Gliwicka Przystań 35

Przy ul. Warszawskiej 35a, przy ogromnym wsparciu środowiska biznesowego i wolontariuszy, w niespełna miesiąc powstało miejsce, w którym od wiosny bezpieczne schronienie znalazło już niemal 200 uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Gliwicka Przystań 35 to przyjazna przestrzeń z ponad 30 wyremontowanymi i urządzonymi pokojami na trzech kondygnacjach, kuchnią, jadalnią, strefą do zabawy i nauki. Docelowo będą to mieszkania treningowe dla najbardziej potrzebujących gliwiczan.

taki był rok plansza prezydent miasta taki był rok plansza pomoc Ukrainie