Aktualności | #TakiByłRok. Radość życia

#TakiByłRok. Radość życia

fot. G. Ożga / UM Gliwice

#TakiByłRok. Radość życia

Opublikowane: 30.12.2022 / Sekcja: Miasto 

Podsumowanie roku 2022 w Gliwicach  (część 3).

Szanowni Państwo!

Za nami bez wątpienia rok wielkich wyzwań. Jeszcze nie wygasła pandemia, a już w lutym, tuż za naszą wschodnią granicą, rozpoczął się potężny konflikt zbrojny. Dzięki wspaniałej współpracy mieszkańców, wolontariuszy i gliwickich przedsiębiorców udało nam się organizować pomoc dla licznie przybywających uchodźców z Ukrainy oraz przygotować dla nich kilka tysięcy miejsc stałego pobytu.

Jednocześnie w tym roku pogłębiał się kryzys gospodarczy, energetyczny i finansowy, galopowała inflacja. Poradziliśmy sobie w tych trudnych warunkach dzięki prowadzonej od lat odpowiedzialnej polityce rozwoju gospodarczego, opartej na współpracy z biznesem i gliwickimi przedsiębiorstwami.

Chcemy ambitnie kontynuować plany rozwoju naszego miasta. W grudniu oddaliśmy do użytkowania Centrum Przesiadkowe, jedną z największych i najistotniejszych inwestycji w ostatnich latach w Gliwicach. Systematycznie rozbudowujemy i modernizujemy układ drogowy, kontynuujemy inwestycje w oświacie i program gliwickiego budownictwa mieszkaniowego. Przy udziale ekspertów z różnych dziedzin, ale przede wszystkim gliwiczan, stworzyliśmy i uchwaliliśmy Strategię Rozwoju Miasta „Gliwice 2040”. Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję za tę współpracę i zachęcam do dalszej!

W nowym roku życzę przede wszystkim spokoju i optymizmu. Niech to będzie dobry czas dla nas wszystkich!

Adam Neumann  
Prezydent Gliwic

#BliskoKultury

Pierwszy rok działalności Centrum Kultury Victoria upłynął pod znakiem ponad 400 własnych lub współorganizowanych wydarzeń kulturalnych z udziałem 100 tys. uczestników. CK Victoria wsparła też 11 projektów w 2 edycjach „Start-upu Kulturalnego”. Organizowano również cykliczne spotkania z twórcami gliwickiej kultury. 

Stawiamy na sport

Z budżetu miasta na dofinansowanie przedsięwzięć sportowych przekazano 16 mln zł. Blisko 4,2 mln zł przeznaczono na szkolenie dzieci i młodzieży. Wsparto ponad 4 tys. zawodników w 42 sekcjach sportowych. Zorganizowano ponad 50 imprez sportowych i rekreacyjnych.

Arena Gliwice, czyli...

...wielkie emocje – ćwierćfinały i półfinały siatkarskich mistrzostw świata kobiet i mężczyzn z rekordem frekwencji na trybunach, 103 wydarzenia sportowe, 57 koncertów i widowisk, tysiące odwiedzających. Najnowocześniejsza hala widowiskowo-sportowa w tej części Polski wróciła do swojej naturalnej aktywności. W grudniu odwiedził ją milionowy gość.

Gliwicka Karta Mieszkańca

Wystartował miejski program Gliwicka Karta Mieszkańca. Zarejestrowało się w nim już prawie 11 tys. gliwiczan. Postawiono w nim akcent na kulturę, sport i rekreację, czyli czas wolny w Gliwicach. Z proponowanych zniżek, ulg, preferencji i uprawnień skorzystano już niemal 14 tys. razy. 

Urządzamy ulicę Zwycięstwa

Miasto dąży do nadania głównemu śródmiejskiemu traktowi bardziej reprezentacyjnego charakteru. W konsultacjach dotyczących wyglądu ul. Zwycięstwa i jej docelowych funkcji wzięło udział ponad 1600 osób. 
Wnioski trafią do projektantów, którzy będą pracowali nad finalnym zagospodarowaniem ulicy. W pierwszym półroczu 2023 roku ma zostać ogłoszony i przeprowadzony konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej, a w drugim – przetarg na przygotowanie projektu i dokończenie dokumentacji.

Metamorfoza skweru nad DTŚ

Zmodernizowano skwer Europejski, czyli śródmiejski zieleniec nad tunelem Drogowej Trasy Średnicowej. Po rearanżacji zdobi go blisko 130 drzew, prawie 2 tys. krzewów, 26 tys. bylin i 32 tys. roślin cebulowych. Efektownym nasadzeniom towarzyszy miniwystawa poświęcona historii dawnego Kanału Kłodnickiego.

Zielone oblicze Rynku

Gliwicki Rynek, jeden z najstarszych na Górnym Śląsku, zazielenił się. Na trzech pierzejach placu posadzono 11 platanów klonolistnych, setki tulipanów botanicznych, czosnków ozdobnych, hortensji, róż i cisów. Zamontowano też nowe ławki i stojaki rowerowe. Remont kosztował ponad 1,2 mln zł. Ujednolicono estetykę kawiarenek na Starówce – mają mieć lekką i pastelową formę z elementami zieleni.

Taki był rok plansza z prezydentem miasta Taki był rok plansza radość życia